Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 758 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Zamek w Hever ....

niedziela, 23 maja 2010 16:52
Ostatnio powstał duży wpis o Hever - za sprawą wikipedii.


Na przeciwko wejścia do zamku stoi kośćiół.
Zaraz za furtką taka tablica....
A kościół....

proszę bardzo...
krzyż stojący na rogu ulicy...


i cmentarz, ......ze starymi grobami...
Zamek...

zobaczymy go takim zaraz po przejściu przez "punkt poboru opłat"i wejście .....i widok na zamek z fosą......dziedziniec...
I jak to zazwyczaj bywa na tego typach obiektów nie wolno robić zdjęć...
a jak ma się do tego podróżujący Polak.....nie,... nie,.... zdjęć nie robi, ale jakoś tak same się pchały...

Kilka fotek...z wnętrza zamku.....

i kominek z tej samej saliPokoiki na poddaszu, wyglądały tak, jakby mieszkaly tam małe dziewczynki, ...no takie do lat pięciu...

No coż, tylko tylko, a może aż tyle. Poszukuję zdjęć z wnętrza, ale tak naprawdę nic nie można znaleźć. 

oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zamek w Hever

sobota, 15 maja 2010 20:26
Wyczytałam, że jest to jeden z najładnieszych zamków.
Pogoda dopisywała - a to przecież Anglia z deszczowej pogody słynąca -  słoneczko świeciło, chociaż wiatr zaczynał troszkę mocniej dawać o sobie znać.
Za bilet rodzinny uprawniający do wejścia na teren ogrodu i zamku zapłaciliśmy 33 GBP. Na szczęście nikt nie pytał o wiek dzieci, bo nasze prawie 18-letnie i wysokie na ponad 180 cm chłopie trudno nazwać dzieckiem.
Dla zainteresowanych - dorośli płacą 13 funtów, dzieci (5-15 lat) - funtów 7.

Stona zamku - http://www.hevercastle.co.uk/

Hever - to zamek otoczony fosą do którego dostępu bronił zwodzony most. Początki tego zamku sięgają roku 1270 .
To tu swe dzieciństwo spędziła Anna Boleyn - druga żona króla Anglii - Henryka VIII i matka królewej Elżbiety I.
Niestety, Anna straciła głowę za sprawą ostrego ostrza. Ponieważ zamek był w posiadaniu króla, a jego czwarta żona  -Anna z Kleve - uzyskała rozwód otrzymała go w swe posiadanie.

Na przełomie wieków zamek popadał w coraz to większą ruinę. W 1903 roku zakupił go amerykanin - William Waldor Astor. Nie ten od perfum, ale od hoteli znanych jako Waldorf-Astoria Hotel. On to odrestaurował zamek, stworzył piękny ogród otaczający sztuczne 38-akrowe jezioro (1 akr to 0,404685 hektara) .
W czasie zwiedzania można przepłynąć się stylizowaną łódką - opłata jedyne 10 funtów za godzinę.
O Annie Boleyn znalazłam w wikipedii takie informacje:

Dzieciństwo i młodość spędziła na dworze królowej francuskiej – Klaudii oraz na dworze królowej Nawarry - Małgorzaty. Gdy jako młoda, wykształcona kobieta wróciła do Anglii i znalazła sobie narzeczonego, wydawało się, że czeka ją spokojne życie żony i matki. Jednak zwróciła uwagę króla i doprowadziła do rozwodu królewskiej pary.

Henryk VIII dla uzyskania możliwości jej poślubienia sprzeniewierzył się papieżowi i rozwiódł z Katarzyną Aragońską, co spowodowało zerwanie z papiestwem, dając początek anglikanizmowi. Potajemny ślub Henryka VIII i Anny Boleyn, jeszcze przed unieważnieniem małżeństwa z Katarzyną, miał miejsce 25 stycznia 1533 roku – Anna była już w tym czasie ciężarna. Elżbieta urodziła się 7 września tego samego roku. Henryk VIII według większości źródeł historycznych nie krył rozczarowania narodzinami córki, nie syna. Dwie kolejne ciąże Anny zakończyły się poronieniem, zaś następna - urodzeniem martwego chłopca w styczniu 1536 roku.

Wkrótce potem Annę oskarżono o doprowadzenie czarami do małżeństwa z Henrykiem, o zdradę męża z pięcioma mężczyznami (w tym z własnym bratem), wreszcie o spiskowanie mające doprowadzić króla do śmierci. Zarzuty te były najprawdopodobniej fikcyjne, a dowody - spreparowane. Król był rozczarowany Anną i brakiem męskiego potomka - obawiał się jednak oddalić ją, gdyż małżeństwo z Katarzyną, która w tym czasie nadal żyła, przez wielu nie zostało nigdy uznane za nieważne. Gdy ta jednak w styczniu 1536 zmarła, przeszkoda została usunięta. Mówi się, że w owym czasie król był już zakochany w Jane Seymour i potrzebował pretekstu, by móc ją poślubić.

2 maja 1536 roku Anna została aresztowana i uwięziona w londyńskiej twierdzy Tower. 15 maja skazano ją na śmierć przez ścięcie.17 maja małżeństwo z Henrykiem zostało unieważnione, a dwa dni później, 19 maja wykonano wyrok. 30 maja, zaledwie po 11 dniach, Henryk VIII poślubił Jane Seymour. Anna Boleyn do samego końca pozostała dumna. Nigdy nie przyznała się do winy. Ostatni list do Henryka VIII zakończyła Twoja najwierniejsza żona, Anna. Henryk wiedząc, że angielscy kaci nie są najlepsi, sprowadził dla niej kata z Francji. Jeden cios miecza zakończył jej życie. Anna była pierwszą królową Anglii, na której wykonano wyrok śmierci.

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Stonehenge

piątek, 30 kwietnia 2010 0:25
Mieszkam w Belgii. Do wielu miejsc Europy jest blisko. Bo co te jest przejechać 150 km autostradą , potem trochę popłynąć promem, aby znaleźć się w Anglii.
Nie była to długa wyprawa bo tylko 5 dni a miejsc, które chciałoby się zobaczyć dużo. Pokarzę Wam miejsca w których byłam, i poopisuję je dla siebie, bo ....pamięć ulotna jest.


To co kojarzy się z Anglią to Stonehenge.
Miejsce położone pomiędzy Salisbury a Amesbury wśród zielonych połaci łąk. Tak..... łąk, na których pasą się owieczki, całość ogrodzona siatką, a na wejściu trzeba zapłacić.....

Złapałam aparat i wyszło takie ....do ...niczego,


Kamienie też oddzielone od zwiedzających , nie można do nich podejść, dotknąć.

Co jest w nich takiego, że ciągną tam tłumy, że na pytanie, co kojarzy nam się z Anglią mamy przed oczyma Stonehenge - kamienny krąg.

Kilka zdjęć....

Taki widok zobaczą nasze oczy jako pierwszy, zaraz po przejściu przez tunel prowadzący pod jezdnią...a potem już spacer wokół kręgu...Połowa drogi w oglądaniu kamieni prawie za nami...Kilka kroków dalej....I zbliżamy się so końca wycieczki...Tu jakby jakieś nozdrzaa ten głaz tak jakoś groźnie spoziera spod oka....
A kiedyś mogło to wyglądać tak....a teraz...kamienny krąg widziany z lotu ptaka...(zdjęcie z tablicy przed wejściem)A co mówią o nich książki i internet.....

Stonehenge - to potężne kamienne bloki, każdy czterometrowej wysokości i 2,5-metrowej grubości. Monumentalna budowla. Istnieje kilka ziemnych kręgów powstałych ok 2950 r. p.n.e. i kręgi kamienne - te młodsze, które powstały ok. 400 lat później. Po 1600 r. p.n.e. nie dokonywano już dalszych zmian. Jednak miejsce, w którym powstała budowla Stonehenge, zyskało znaczenie kulturowe przed 2950 r. p.n.e. Świadczą o tym znajdujące się na zewnątrz megalitu groby datowane nawet na ok. 3100 r.p.n.e. oraz usypany z ziemi pierścień datowany również na ten okres.
Zewnętrznym, pierwszym kamiennym kręgiem, jest pierścień 30 pionowych kamieni  o średnicy 40 metrów - zwanych sarsenami. Ustawione są w kształcie trylitów tzn. pionowe pary bloków o ponad 4 metrowej wysokości połączone trzecim blokiem ułożonym na górze w charakterze nadproża. Krąg wewnątrzny to ułożony w dwie podkowy pierścień błękitnych kamieni zwanych Bluestones. Większa - monumentalna podkowa złożona z pięciu trylitów o wysokości około 9m, oraz mała podkowa złożona z 30 Bluestones. W samym centrum Stonehenge znajduje się tzw. Altar Stone czyli Kamień Ołtarzowy - dziś przewrócony.

A jak powstawały te budowle? Kamienie, które swe miejsce znalazły na tym wzgórzu pochodzą z odległych o ok 250 km gór Prescelly, a największe - ok 50 tonowe- z oddalonych zaledwie o 30 km okolic Marlborough Downs.
Badacze przypuszczają, że do transportu używano tratw spławiając bloki do morza a następnie wprowadzano je w koryta rzek wiodące w pobliże Stonehenge. Zapewne potem, na odcinku lądowym toczono głazy na drewnianych wałach a jeden mogło przetaczać ok. 500 osób.

A dlaczego coś takiego powstało i dlaczego w tym miejscu? Ilu badaczy tyle teorii.
Jedna z nich wiąże to miejsce z kultem Księżyca i Słońca.
Inna - że był tu kiedyś pałac, gdzie składano rytualne ofiary. Kolejna teorii - to obserwatorium astronomiczne , a teoria z innego wymiaru - to lądowisko dla pojazdów kosmicznych.
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  85 244  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Głównie o hafcie krzyżykowym, trochę o miejscach w których byłam, troszeczkę o mnie samej, i ociupinkę - tak o wszystkim.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Patchowork - Belgia

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 85244

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl