Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 758 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Stonehenge

piątek, 30 kwietnia 2010 0:25
Mieszkam w Belgii. Do wielu miejsc Europy jest blisko. Bo co te jest przejechać 150 km autostradą , potem trochę popłynąć promem, aby znaleźć się w Anglii.
Nie była to długa wyprawa bo tylko 5 dni a miejsc, które chciałoby się zobaczyć dużo. Pokarzę Wam miejsca w których byłam, i poopisuję je dla siebie, bo ....pamięć ulotna jest.


To co kojarzy się z Anglią to Stonehenge.
Miejsce położone pomiędzy Salisbury a Amesbury wśród zielonych połaci łąk. Tak..... łąk, na których pasą się owieczki, całość ogrodzona siatką, a na wejściu trzeba zapłacić.....

Złapałam aparat i wyszło takie ....do ...niczego,


Kamienie też oddzielone od zwiedzających , nie można do nich podejść, dotknąć.

Co jest w nich takiego, że ciągną tam tłumy, że na pytanie, co kojarzy nam się z Anglią mamy przed oczyma Stonehenge - kamienny krąg.

Kilka zdjęć....

Taki widok zobaczą nasze oczy jako pierwszy, zaraz po przejściu przez tunel prowadzący pod jezdnią...a potem już spacer wokół kręgu...Połowa drogi w oglądaniu kamieni prawie za nami...Kilka kroków dalej....I zbliżamy się so końca wycieczki...Tu jakby jakieś nozdrzaa ten głaz tak jakoś groźnie spoziera spod oka....
A kiedyś mogło to wyglądać tak....a teraz...kamienny krąg widziany z lotu ptaka...(zdjęcie z tablicy przed wejściem)A co mówią o nich książki i internet.....

Stonehenge - to potężne kamienne bloki, każdy czterometrowej wysokości i 2,5-metrowej grubości. Monumentalna budowla. Istnieje kilka ziemnych kręgów powstałych ok 2950 r. p.n.e. i kręgi kamienne - te młodsze, które powstały ok. 400 lat później. Po 1600 r. p.n.e. nie dokonywano już dalszych zmian. Jednak miejsce, w którym powstała budowla Stonehenge, zyskało znaczenie kulturowe przed 2950 r. p.n.e. Świadczą o tym znajdujące się na zewnątrz megalitu groby datowane nawet na ok. 3100 r.p.n.e. oraz usypany z ziemi pierścień datowany również na ten okres.
Zewnętrznym, pierwszym kamiennym kręgiem, jest pierścień 30 pionowych kamieni  o średnicy 40 metrów - zwanych sarsenami. Ustawione są w kształcie trylitów tzn. pionowe pary bloków o ponad 4 metrowej wysokości połączone trzecim blokiem ułożonym na górze w charakterze nadproża. Krąg wewnątrzny to ułożony w dwie podkowy pierścień błękitnych kamieni zwanych Bluestones. Większa - monumentalna podkowa złożona z pięciu trylitów o wysokości około 9m, oraz mała podkowa złożona z 30 Bluestones. W samym centrum Stonehenge znajduje się tzw. Altar Stone czyli Kamień Ołtarzowy - dziś przewrócony.

A jak powstawały te budowle? Kamienie, które swe miejsce znalazły na tym wzgórzu pochodzą z odległych o ok 250 km gór Prescelly, a największe - ok 50 tonowe- z oddalonych zaledwie o 30 km okolic Marlborough Downs.
Badacze przypuszczają, że do transportu używano tratw spławiając bloki do morza a następnie wprowadzano je w koryta rzek wiodące w pobliże Stonehenge. Zapewne potem, na odcinku lądowym toczono głazy na drewnianych wałach a jeden mogło przetaczać ok. 500 osób.

A dlaczego coś takiego powstało i dlaczego w tym miejscu? Ilu badaczy tyle teorii.
Jedna z nich wiąże to miejsce z kultem Księżyca i Słońca.
Inna - że był tu kiedyś pałac, gdzie składano rytualne ofiary. Kolejna teorii - to obserwatorium astronomiczne , a teoria z innego wymiaru - to lądowisko dla pojazdów kosmicznych.
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

***

piątek, 16 kwietnia 2010 21:58
Godzina 5 - sobotni świt - 10 kwietnia 2010. Od dawna planowana przez męża wyprawa do Angli. Przeprawa promem na trasie Ostende - Ramsgate. Nad morzem mgła.
Po dotarciu na drugi brzeg pojechaliśmy do Dover. Tam moje chłopie odebrało telefon. Pytam:
- Kto dzwonił?
- J.
- i...?
- powiedział, że jutro (tj w niedzielę) mamy być na mszy w galowych mundurach...
- dlaczego ...?
- ???

Dopiero po dotarciuu do hotelu, włączeniu tv usłyczeliśmy co się stało...
Niedowierzanie.
A u mnie w głowie......Boże, byle nie .... - mąż mej szefowej, pilot.

Kto zgninął - tego dowiedzieliśmy się dopiero po powrocie do domu.

Na swej drodze spotkałam....
Dopiero co, bo 6 marca był bierzmowany mój syn. W Brukseli. Sakrament przyjął z rąk gen. dyw. bp Tadeusza Płońskiego - Biskupa Polowego Wojska Polskiego.
Data bierzmwania była zmieniona z czerwca, bo akurat wtedy mają się odbywać uroczystości beatyfikacyjne ks. Popiełuszki a On miał tam być.
A biskup - czekał na spóźnialskich - czyli na nas.
Kazanie - mówił do młodych, bez zbędnego patosu, dając do myślenia.
Kończąc kazanie stwierdził, że mógłby jeszcze długo tak mówić, ale nie ma co przedłużać , a jak ktoś będzie chciał poczytać, to może zajrzeć na...www.ordynariat.pl. 
Po mszy - uśmiechnięty, serdeczny, wesłoy, żartujący, chętnie fotografujący się z młodzieżą, czy też poszczególnymi rodzinami.
To było - miesiąc temu....

http://www.ordynariat.pl/pl/402_9174.html - relacja
http://www.ordynariat.pl/pl/403_408.html - zdjęcia
http://www.ordynariat.pl/pl/401_9172.html - i kazanie 
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zatęskniłam

środa, 07 kwietnia 2010 19:05
Bardzo dawno nic nie dziergałam dla projektu "Za jeden uśmiech"
Po prostu się stęskniłam. I mam.....

Od jakiegoś czasu powstają równolegle dwa kwadraciki, na tę samą kołderkę...dla Miłosza.
Oto pierwszy z nich....logo ulubionej bajki...chyba zmienię podpis....

 
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Poranna rosa

środa, 07 kwietnia 2010 18:59
Poranna rosa....Bardzo kiepskie zdjęcie, bo ja ich robić za bardzo nie umiem, ale te kropelki na całej połaci...
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  85 262  

Kalendarz

« kwiecień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

O moim bloogu

Głównie o hafcie krzyżykowym, trochę o miejscach w których byłam, troszeczkę o mnie samej, i ociupinkę - tak o wszystkim.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Patchowork - Belgia

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 85262

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl